REGULAMIN_UZYSKANIA_WPISU_DZIALAN_WOLONTARIACKICH.pdf

przy Szkole Podstawowej nr 2 im. K. Makuszyńskiego

w Pruszkowie

Postanowienia ogólne

1.  Wolontariat to bezpłatne, dobrowolne, świadome działanie na rzecz innych.

2. Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego.

3. Szkolny Klub Wolontariatu to inicjatywa uczniów, skierowana do ludzi młodych, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne, kulturalne.

Cele i działania

1. Zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu oraz jej propagowaniem.

2. Uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych.

3. Kształtowanie postaw prospołecznych.

4. Rozwijanie empatii, zrozumienia.

5. Inspirowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego.

6. Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.

7. Wspieranie ciekawych inicjatyw uczniów.

8. Zdobywanie doświadczeń w nowych dziedzinach.

9. Angażowanie się na działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej o charakterze regularnym lub akcyjnym.

Prawa wolontariusza

1. Do Szkolnego Klubu Wolontariatu mogą należeć uczniowie klas VII-VIII Szkoły Podstawowej nr 2

w Pruszkowie.

2. Członkowie  Szkolnego Klubu Wolontariatu poświęcają się dla innych, ale nie zapominają o sobie.

3. Wolontariusze mogą zgłaszać własne propozycje i inicjatywy.

4. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu mogą podejmować prace w wymiarze nieutrudniającym nauki w szkole i pomocy w domu.

5. Wolontariusze mogą liczyć na wsparcie ze strony opiekunów i innych członków wolontariatu.

6. Każdy uczeń może się przyłączyć do klubu najpóźniej do końca września danego roku szkolnego, jak i od niego odejść uprzedzając odpowiednio wcześniej Opiekunów wolontariatu szkolnego.

7. Wolontariusze są nagradzani za swoją pracę.

Obowiązki wolontariusza

1. Uczniowie muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na działanie w wolontariacie oraz podpisać Porozumienie o wykonywaniu świadczeń woluntarystycznych oraz Regulamin pracy wolontariusza.

2. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu u systematycznie uczestniczą w pracach wolontariatu, a także w spotkaniach i warsztatach.

3. Wolontariusze są słowni i wywiązują się ze swoich obowiązków.

4. Wolontariusze są równi, szanują siebie i służą pomocą innym wolontariuszom.

5. Wolontariusze nie otrzymują wynagrodzenia ani żadnych świadczeń za swoją pracę.

6. Członkowie Wolontariatu starają się w szkole i poza nią zachowywać kulturalnie i być wzorem dla innych uczniów.

7. Wolontariusz może zostać skreślony z listy wolontariuszy za nieprzestrzeganie Regulaminu pracy wolontariusza.

Nagradzanie wolontariuszy

1. Członkowie wolontariatu mogą być nagrodzeni poprzez:

a) wyrażenie uznania słownego, dyplom,

b) pochwałę na forum szkoły,

c) list gratulacyjny do rodziców/opiekunów

2. Nagradzanie wolontariuszy ma walor motywujący, podkreślający uznanie dla działalności wolontariusza.

Rezygnacja z pracy w wolontariacie

1. Każdy wolontariusz ma prawo zrezygnować z pracy w wolontariacie.

2. Od momentu podjęcia decyzji o rezygnacji, wolontariusz ma dwa tygodnie na dostarczenie Opiekunom wolontariatu pisemnego oświadczenia o rezygnacji z podpisem rodzica.