• Doradztwo zawodowe w szkole - podstawowe informacje

Doradztwo zawodowe w szkole podstawowej to, najprościej ujmując, wszystkie działania w ramach działalności szkoły wspierające uczniów i ich rodziców w podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru typu szkoły ponadpodstawowej, kierunku dalszej edukacji i zawodu.
      Niezależnie od wiedzy o świecie i samym/samej sobie wyniesionej z domu, uczestnictwo uczniów w zajęciach szkolnych (zarówno w czasie lekcji przedmiotowych, wycieczek oraz pobytów na zielonej szkole) sprzyja lepszemu samopoznaniu. Ucząc i bawiąc się w grupie, począwszy od pierwszej klasy, uczniowie stopniowo uświadamiają sobie własne zdolności, zainteresowania, mocne strony, umiejętności, predyspozycje i preferowany styl komunikowania się w grupie.

Lekcje doradztwa zawodowego, jako obowiązkowego przedmiotu szkolnego przewidziane są dla uczniów klas 7 i 8 w wymiarze 10 godzin rocznie. W czasie zajęć omawiany jest system szkolnictwa w Polsce, podstawowe zagadnienia związane z planowaniem nauki po ukończeniu szkoły podstawowej oraz rynkiem pracy. Ważną częścią zajęć są zabawy, ćwiczenia i rozmowy pozwalające na lepsze poznanie samego siebie oraz doskonalenie umiejętności komunikowania się i współpracy w grupie.
      Zachęcam uczniów i rodziców do skorzystania z materiałów i narzędzi przydatnych w określaniu dalszej ścieżki edukacyjnej oraz przy wyborze zawodu.

Dni otwarte w szkołach ponadpodstawowych :

16 stycznia 2020r. - Liceum Ogólnoszkształcące Pryzmat Pruszków -  LINK

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 12.02. 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego - TUTAJ

Zawody potrzebne na rynku pracy – obwieszczenie Ministra Edukacji Narodowej TUTAJ

PERSPEKTYWY  - RANKING LICEÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 2020TUTAJ

PERSPEKTYWY  - RANKING TECHNIKÓW 2020 - TUTAJ

Targi edukacyjne 2020 INFRORMACJE

Ścieżka edukacyjna   - SCHEMAT

Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Pruszkowie - INFORMACJE

Rodzic jako doradca swojego dziecka przy wyborze szkoły ponadpodstawowej - PREZENTACJA

Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę - BROSZURA DLA RODZICÓW

Jak pomóc dziecku w podejmowaniu decyzji dotyczących kariery zawodowej ? - PORADNIK DLA RODZICÓW